Принцип роботи інфрачервоного обігрівача. Плюси та мінуси

Останні кілька років інфрачервоні опалювальні прилади дедалі частіше замінюють класичні електрообігрівачі та системи опалення. Насамперед споживачів приваблює їхня економічність: при високій продуктивності витрати на тепло скорочуються наполовину. Однак фінансова вигода – не єдиний вирішальний показник.

Переваги та недоліки системи

Здоровий скептицизм підказує, що ідеального обладнання не буває. Іншими словами, вибір визначає співвідношення достоїнств і недоліків. Розглянемо, що являє собою інфрачервоне опалення, плюси і мінуси.

Плюси ІЧ-опалення

Енергоефективність. Незалежно від розмірів, сфери застосування і конструктивних особливостей, системи інфрачервоного обігріву споживають дуже мало електроенергії. До порівняння: побутовий тепловентилятор витрачає приблизно 2500 ват на годину, найпотужніша настінна ІЧ-панель –700 ват на годину.

Універсальність. ІЧ-обігрівачі можна використовувати «точково»: тобто опалювати окрему зону (наприклад, поруч із робочим місцем). Або об'єднати кілька теплопанелей в єдину систему і встановити замість парового опалення.

Висока тепловіддача. Тепло відчувається відразу після включення, робоча температура досягається за 20 хвилин, обігрів приміщення триває ще 1,5-2 години після вимкнення.

Безпека. Раптові загоряння, опіки, удари струмом виключені. Нагрівальний елемент надійно заізольований спеціальним наповнювачем і додатково захищений зовнішнім корпусом.

Легкість монтажу. Котли, труби, трудомісткі роботи просто не потрібні. Стаціонарні обігрівачі кріпляться за допомогою кронштейнів і вмикаються в розетку.

Мінуси ІЧ-опалення

Попереднє проектування. Для ефективного обігріву будинку, квартири чи офісу необхідно враховувати не тільки площу і висоту стель, а й ступінь теплоізоляції приміщення.

Помилки в розрахунку потужності. При завищеній потужності буде надто гаряче, при заниженій – надто холодно. Тому краще доручити інженерні розрахунки фахівцям.

Планові та аварійні відключення світла. Хоча інфрачервоні радіатори захищені від перепадів напруги, «погода в домі» залежить від централізованого електропостачання.

Користь чи шкода?

Згідно з численними дослідженнями, інфрачервоне тепло – найприродніший і найбільш екологічний з усіх способів опалення.

Такі прилади:

 • не спалюють кисень і не пересушують повітря;
 • не видають специфічного запаху;
 • абсолютно безшумні (на відміну від водяних радіаторів і тепловентиляторів);
 • не піднімають потоки пороху;
 • підтримують стабільний мікроклімат.

Недарма їх рекомендують встановлювати в дитячих і медичних установах.

Типи обігріву

Незважаючи на величезну різноманітність опалювальних пристроїв, є лише два типи опалення: конвективне і променисте. Різниця – в способі теплопередачі.

Конвекційний тип обігріву

Суть такого опалення – в перемішуванні теплих і холодних повітряних потоків. Повітря поруч з обігрівачем нагрівається, легшає і піднімається вгору, а на його місце надходить важке холодне повітря. Таким чином поступово прогрівається все приміщення.

Головний його недолік – в нерівномірності. Простіше кажучи, під стелею завжди тепліше, ніж біля підлоги. Крім того, повітряні маси змішуються повільно, а примусова теплова циркуляція неминуче піднімає порох і дрібні частинки бруду.

До конвекційного типу належать практично всі відомі системи опалення: парові, газові і водяні, класичні електрокалорифери, масляні радіатори і тепловентилятори.

Інфрачервоний тип обігріву

Променисте, або інфрачервоне опалення влаштоване зовсім за іншим принципом. Основний його елемент – випромінювач, який випускає теплові хвилі інфрачервоного спектру.

Найвлучніше порівняння, яке описує інфрачервоний обігрівач – що це міні-сонце. Так само як небесне світило, він нагріває поверхні, предмети, людей і тварин, а вже від них зігрівається повітря.

Різновиди інфрачервоних обігрівачів

Напевне, усім знайомі потужні інфрачервоні рефлектори з телескопічною ніжкою, які встановлюють на відкритих майданчиках для локального обігріву. У побуті і комерційних приміщеннях використовують більш компактні моделі.

Панельні обігрівачі

Визнані найбезпечнішими і найестетичнішими. Конструкція досить проста: ТЕН прихований між двома прямокутними керамічними плитами. Щільний натуральний матеріал володіє унікальною теплонакопичувальною властивістю: прогрівається рівномірно і повільно вистигає. Саме тому такий обігрівач, відімкнений від електромережі, продовжує віддавати тепло ще кілька годин.

Товщина багатошарових опалювальних панелей – лише 3,5 см. Вони не займають корисного простору – на відміну від громіздких батарей центрального опалення і радіаторів АГВ.

У різних виробників різні технології, але здебільшого інфрачервоні панелі для обігріву будинку або офісу випускаються в двох версіях: керамогранітні і металокерамічні.

Випромінювачі плівкового типу

Найбюджетніший варіант ІЧ-опалення. Недорогі плівкові обігрівачі часто слугують для локального обігріву. Наприклад, на засклених балконах, терасах, в гаражах або ванних.

У таких пристроях роль нагрівального елементу виконують карбонові нитки, паралельно простягнуті між двома шарами термостійкої ПВХ-плівки. Вони розігріваються електричним струмом і випускають інфрачервоні промені. Іноді з однієї або з обох сторін прокладається алюмінієва фольга –тепловідбивач.

Різновиди за способом розташування елементів

Променисті опалювальні прилади поділяються на три групи, залежно від функціонально призначення.

Обігрівачі підлогового зразка

Плівкові пристрої найчастіше використовують в якості килимків, рідше –укладають під фінішне покриття при монтажі теплої підлоги.

Переносні ІЧ-радіатори найпростішої моделі являють собою «коробку», де трубчастий або спіральний нагрівач вбудований в металевий корпус і захищений гратами або прозорою пластиковою перегородкою.

Підлогові каміни випускають деякі великі виробники (один з них український завод «УДЕН»). Мобільні електронагрівачі з керамограніту легко переносити з кімнати в кімнату, вони стійкі і надзвичайно стильні.

Теплий плінтус

По суті, це та ж сама металокерамічна електропанель. Тільки вузька (висота 13 см) і монтується по периметру кімнати уздовж підлоги, як звичайний плінтус.

Головне достоїнство ІЧ-плінтусу в тому, що він цілком може замінити основну систему опалення. В такому випадку стіни перетворюються на «батареї»: нагріте повітря концентрується внизу і поступово піднімається вгору. Оскільки тепло розподіляється раціонально, створюється найкомфортніший для людини мікроклімат.

Настінні і стельові пристрої

Плівкове опалювальне полотно. Ультратонке, легке, гнучке і недороге. Його можна заховати в підвісній гіпсокартонній стелі, прикріпити до звичайної стелі або повішати на стіну. У дизайнерському виконанні відмінно маскується під декор – панно або картину.

Калорифери в металевому або металопластиковому корпусі. Зовні практично не відрізняються від підлогових ІЧ-радіаторів. Єдина різниця – в способі установки. Кріпляться до стіни або стелі за допомогою кронштейнів. В ускладнених модифікаціях передбачений обертальний механізм. Зазвичай використовуються для зонального опалення.

Нагрівальні панелі. Як в стельовому, так і в настінному варіанті служать для основного або додаткового опалення. При однакових технічних характеристиках і ергономічності задовольняють найрізноманітнішим запитам.

Енергозберігальні настінні панелі

 • дозволяють не тільки заощадити на оплаті за тепло, а й витримати загальну естетику;
 • виглядають стильно і не займають зайвого місця;
 • відрізняються формою, розмірами, кольорами і фактурою;
 • можуть стати основним акцентом інтер'єру: в лінійці Udеn-s є дизайн-обігрівачі з фотодруком і авторськими малюнками.

Стельові інфрачервоні панелі

 • монтуються не лише на стелі, а й вбудовуються в стельовий профіль;
 • стають ідеальним рішенням, якщо неможливо закріпити електрообігрівачі на стінах;
 • представлені в різних відтінках і розмірах;
 • вписуються в будь-який інтер'єр, незалежно від цільового призначення.

Сушарки для рушників

Єдині з усіх побутових електронагрівачів, на яких дозволяється вішати вологі речі. Це також настінні панелі, але з характеристиками «2-в-1»: швидко сушать рушники і опалюють ванну. Крім того, виконують санітарну функцію: постійно підсушують стіни і стелю, запобігаючи утворенню шкідливого для здоров'я грибка.

Де використовують інфрачервоне опалення

Малопотужні безрідинні електроприлади застосовують практично у будь-якій області. Інфрачервоні батареї для обігріву будинку і квартири, об'єднані в загальну систему, стають гідною альтернативою іншим доступним способам опалення. Результати лабораторних випробувань показують, що вони витримують екстремальні умови північних широт.

Вони виправдовують себе не тільки в побуті. Інфрачервоне тепло обігріває:

 • відкриті вуличні майданчики;
 • промислові та складські приміщення;
 • державні установи;
 • дитячі садки, школи, лікарні;
 • спортивні комплекси і басейни;
 • концертні зали, музеї, арт-галереї;
 • офіси, магазини, торгово-розважальні центри;
 • клуби, ресторани, кафе.

Критерії правильного вибору обладнання

Оптимальна ІЧ система має відповідати двом основним цілям: давати тепло і створювати комфорт.

Якщо передбачено додаткове опалення, можна розглядати переносні електронагрівачі – компактні, зручні і відносно недорогі.

Стаціонарне опалення приватного будинку, квартири, офісу і так далі, вимагає більш грунтовного підходу:

 • кількість одиниць обладнання і необхідна потужність розраховується відповідно до обсягів кожного приміщення, теплоізоляції (матеріал стін, розташування вікон, рівень вентиляції), кліматичних умов;
 • аби електроенергія витрачалася раціонально, рекомендується встановити терморегулятори: автоматика забезпечить своєчасне увімкнення/відімкнення опалювальних панелей;
 • вибір моделі (підлогова, стельова, настінна) визначають особливості приміщення. Наприклад, в кімнаті з панорамними вікнами краще встановити стельові нагрівачі;
 • зовнішній вигляд – важливий параметр, який залежить не тільки від смаку, а й від фінансових можливостей. Варто пам'ятати, що дизайнерський ексклюзив завжди обходиться дорожче.

На закінчення

На сьогодні інфрачервоне опалення визнане в усьому світі найефективнішим і найекономічнішим способом обігріву. Особливо якщо врахувати постійно зростаючі тарифи на електроенергію, газ та централізоване теплопостачання.

На перший погляд така система вимагає серйозних вкладень. Однак вона в будь-якому випадку обійдеться набагато дешевше будь-якої іншої системи індивідуального опалення.

Крім того, пряме ІК-випромінювання абсолютно безпечне для здоров'я людей і навколишнього середовища.