Електроопалення для дачі: як обрати оптимальну систему
- 09/ 03/ 2021
Опалення електрикою - найбільш практичний варіант для заміського будинку, розташованого в місцевості, де не проведено магістральний газ. Але навіть якщо газопровід проходить поруч із дачною ділянкою, це в будь-якому випадку найпростіше і вигідне рішення. По-перше, не потрібні узгодження, проєктні та земельні роботи. По-друге, така система економічніша за АГВ, не кажучи вже про вугільні та дров'яні котли.
Особливості дачного опалення
Сучасне поняття «дача» разюче відрізняється від більш-менш пристойного будиночка, де можна сховатися від негоди і за нагальної потреби переночувати. У заміських котеджах часто проводять ціле літо, а то й увесь рік. Логічно, що обігрів дачі має насамперед відповідати режимові проживання. Крім того, необхідно враховувати об'єм приміщень, матеріал стін і особливості клімату.
Частота відвідування
Якщо заміське житло використовується тільки в теплу пору року, скоріш за все, буде достатньо мобільних електрообігрівачів, які легко переносити з місця на місце. Можна обрати солідніший варіант стаціонарні панелі. І ті, і інші ефективно зігрівають при похолоданні.
Якщо ж ви розраховуєте бувати на дачі і влітку, і взимку, приїздити на всю відпустку, а надто жити постійно, доцільніше встановити опалювальну систему. Кілька електричних (настінних або стельових) батарей об'єднуються в єдину схему, температура нагріву контролюється терморегуляторами. При тривалій відсутності господарів прилади працюють на мінімумі.
Сирість
При підвищеній вологості і затяжних дощах поверхні сиріють, заводиться цвіль. Тому важливо, щоб обігрівачі не тільки давали тепло, а й підсушували стіни. Це особливо актуально для дерев'яного будинку. В такому випадку можна розглядати тепловентилятори, конвектори, або інфрачервоні обігрівачі.
Переваги та недоліки електроопалювальних приладів
Щоб не загубитися серед ринкових пропозицій і підібрати відповідний спосіб дачного опалення, орієнтуйтеся на три основні показники:
- Ефективність: як швидко прилад прогріває приміщення і як довго зберігається тепло;
- Витрати електроенергії: від цього залежить сума, яку доведеться виділяти з сімейного бюджету;
- Безпека: чи немає ризику загоряння та опіків, чи можна залишати обігрівач без нагляду, наскільки шумно він працює і як впливає на здоров’я.
Популярні види обігрівачів
Масляні радіатори
Найпоширеніша конструкція – металева батарея на коліщатках, пласка або складена з кількох секцій (чим їх більше, тим дорожче прилад). Усередині схований резервуар з мінеральним маслом, яке закипає під дією ТЕНу і нагріває корпус приблизно за 30 хвилин.
Електричні масляні радіатори розігріваються до 100-110 °С, однак тепло поширюється дуже повільно. У деяких моделях є вентилятори, що прискорюють процес.
Плюси: працюють майже нечутно, займають небагато місця, оснащені термостатом, не виділяють неприємного запаху.
Мінуси: досить важкі, збільшують витрати на обігрів. При короткому замиканні корпус може вибухнути, палаюче масло вихлюпується назовні, що призводить до пожеж.
Тепловентилятори
Випускаються у різноманітних модифікаціях, від портативних настільних приладів до громіздких агрегатів, призначених для обігріву просторих приміщень. Зазвичай при виборі теплового вентилятора власники приватних будинків орієнтуються на електричну потужність 1000-2000 Вт. Принцип роботи полягає в примусовому нагнітанні теплого повітря: за рахунок цього комфортна температура досягається за 20 хвилин.
У найбільш просунутих моделях вбудовані датчики руху, поворотні механізми, таймери, реле аварійного відключення і зволожувачі-дифузори. Такий обігрівач для дачного користування згодиться тим, хто приїжджає за місто лише час від часу.
Плюси: величезний вибір дизайнів і конструкцій, висока продуктивність, невелика вага.
Мінуси: сильно шумлять, пересушують повітря. Всередину корпусу неминуче потрапляють частинки пороху, які згоряють і розносять специфічний запах на весь заміський будинок.
Теплові гармати
По суті, це також тепловий електровентилятор, тільки надзвичайно потужний і великогабаритний. Бувають двох видів: циліндричні пересувні і прямокутні стаціонарні. Найчастіше їх використовують для обігріву цехів, майстерень, ангарів, гаражів та складів, рідше – для офісів, квартир і дач. Не найдешевший і не найзручніший спосіб опалення приватного будинку, зате надзвичайно швидкісний. Якщо побутовий тепловентилятор прогріває кімнату у 10 м2 за 20 хвилин, то тепловій гарматі вистачить 10 хвилин.
Плюси: високий ККД, стійкі, захищені надійним пластиковим корпусом. У більшості моделей є ступінчастий перемикач потужності: можна обирати швидке нагрівання або підтримання комфортної температури.
Мінуси: такий обігрів "тягне" забагато електрики. До того ж теплогармати займають багато місця, видають безперервне дратівливе гудіння. Вони спалюють кисень, а перепалений порох, що пристає до ТЕНу, виділяє неприємний технічний запах.
Конвектори
Бувають настінними, стельовими, плінтусними чи підлоговими. Залежно від типу служать у якості основного або додаткового джерела опалення. У підлогових конвекторах зазвичай передбачені ролики, тому їх зручно пересувати по дому. Настінні, стельові і плінтусні моделі кріпляться за допомогою кронштейнів.
Працюють за класичним принципом природної циркуляції теплого і холодного повітря. Стаціонарне обладнання краще вибирати для електричного опалення заміського будинку, де живуть довго, в тому числі взимку. Переносні прилади помічні при незначному зниженні температури, але в сильні морози малоефективні.
Плюси: компактні, естетичні, швидко розігріваються, практично безшумні. Оснащені термостатом і таймером, в найбільш технологічних моделях радіаторів опалення передбачена можливість програмування. Вологозахисний корпус дозволяє встановлювати їх у ванних і кухнях.
Мінуси: нерівномірний прогрів, швидко вистигають, треба періодично очищати від бруду і пилу.
Інфрачервоні обігрівачі
Визнані найекономнішим та найекологічнішим способом опалення електрикою. На відміну від інших опалювальних систем, нагрівають навколишні поверхні, від яких прогрівається повітря.
Основний елемент таких обігрівачів – інфрачервоний випромінювач, захований в захисний корпус. Незалежно від розмірів, дизайну і функціонального призначення, всі прилади такого типу витрачають на обігрів досить мало електрики.
На сьогодні випускаються:
- переносні рефлектори на ніжці;
- плівкові випромінювачі;
- підлогові, настінні і стельові обігрівачі;
- опалювальні панелі;
- мобільні та стаціонарні каміни.
Кожен з них доволі вигідний, проте кожен вирішує певне завдання. Тому, приглядаючи опалення для дачного котеджу, важливо продумати, в якому режимі воно працюватиме.
Для тимчасового локального обігріву можна обійтися плівковим випромінювачем або переносним рефлектором.
Якщо ж потрібно опалювати дачу регулярно, є сенс підібрати повний комплект обладнання: радіатори, терморегулятори, датчики. Завдяки розумній автоматиці обсяг електроенергії, витраченої на обігрів приватного будинку, суттєво скорочується, а це істотна економія грошей.
Плюси: екологічні, енергоефективні, працюють безшумно, не поглинають кисень, не пересушують повітря. Починають віддавати тепло відразу після увімкнення, можуть використовуватися як для зонального, так і для повноцінного обігріву.
Мінуси: при установці автономної системи опалення необхідно попереднє проєктування.
Керамогранітні і металокерамічні обігрівачі
Теж відносяться до інфрачервоним опалювальних приладів, однак виробляються за особливою технологією. Нагрівальний елемент прихований між керамічними або керамогранітними плитами, які виконують роль теплонакопичувачів. Їхня поверхня прогрівається рівномірно і довго утримує тепло. Такі економічні електричні батареї продовжують опалювати будинок навіть після відмикання від мережі.
Виробники керамічних інфрачервоних обігрівачів випускають панелі різних розмірів і форм. Крім того, вони розрізняються за типом монтажу та функціональним призначенням:
- настінні;
- стельові;
- підлогові;
- теплі плінтуси;
- рушникосушарки.
Ще одна важлива характеристика – різноманітність дизайнерських рішень. Так, український завод УДЕН пропонує понад 100 відтінків і фактур, в тому числі ексклюзивні електропанелі з авторськими малюнками.
Плюси: ергономічні, стильні, безшумні, не видають запаху, не пересушують повітря, абсолютно безпечні. Споживають мало електроенергії, вписуються в будь-який інтер'єр, не вимагають догляду, надійні і довговічні. Можна використовувати точково, або об'єднати в єдину систему. Доповнюються датчиками і терморегуляторами.
Мінуси: автономне опалення заміського будинку електрикою з використанням інфрачервоних керамічних панелей вимагає попередніх розрахунків.
Сучасне електричне опалення для дачі: що краще
Щоб обрати відповідне опалювальне обладнання, вивчіть порівняльну таблицю:
Електроприлади |
Потужність, кВт |
Приблизні витрати електроенергії на повноцінний обігрів (1 година роботи), кВт∙год |
Придатний для основного опалення |
Масляний радіатор |
1-3 |
1-2 |
ні |
Тепловентилятор |
0,4-2 |
1,5-2 |
ні |
Конвектор |
0,25-2,5 |
0,8 |
залежно від конструкції |
Інфрачервоний обігрівач |
0,3-2 |
0,5 |
залежно від конструкції |
Металокерамічні та керамогранітні панелі |
0,7 |
0,5 |
так |
І наостанок: витрати електричної енергії, необхідної для опалення будинку чи окремої кімнати, набагато зменшуються, якщо утеплити фасад і дах та закрити щілини у вікнах і дверях.