Електроопалення для дачі: як обрати оптимальну систему

Опалення електрикою - найбільш практичний варіант для заміського будинку, розташованого в місцевості, де не проведено магістральний газ. Але навіть якщо газопровід проходить поруч із дачною ділянкою, це в будь-якому випадку найпростіше і вигідне рішення. По-перше, не потрібні узгодження, проєктні та земельні роботи. По-друге, така система економічніша за АГВ, не кажучи вже про вугільні та дров'яні котли.

Особливості дачного опалення

Сучасне поняття «дача» разюче відрізняється від більш-менш пристойного будиночка, де можна сховатися від негоди і за нагальної потреби переночувати. У заміських котеджах часто проводять ціле літо, а то й увесь рік. Логічно, що обігрів дачі має насамперед відповідати режимові проживання. Крім того, необхідно враховувати об'єм приміщень, матеріал стін і особливості клімату.

Частота відвідування

Якщо заміське житло використовується тільки в теплу пору року, скоріш за все, буде достатньо мобільних електрообігрівачів, які легко переносити з місця на місце. Можна обрати солідніший варіант стаціонарні панелі. І ті, і інші ефективно зігрівають при похолоданні.

Якщо ж ви розраховуєте бувати на дачі і влітку, і взимку, приїздити на всю відпустку, а надто жити постійно, доцільніше встановити опалювальну систему. Кілька електричних (настінних або стельових) батарей об'єднуються в єдину схему, температура нагріву контролюється терморегуляторами. При тривалій відсутності господарів прилади працюють на мінімумі.

Сирість

При підвищеній вологості і затяжних дощах поверхні сиріють, заводиться цвіль. Тому важливо, щоб обігрівачі не тільки давали тепло, а й підсушували стіни. Це особливо актуально для дерев'яного будинку. В такому випадку можна розглядати тепловентилятори, конвектори, або інфрачервоні обігрівачі.

Переваги та недоліки електроопалювальних приладів

Щоб не загубитися серед ринкових пропозицій і підібрати відповідний спосіб дачного опалення, орієнтуйтеся на три основні показники:

  1. Ефективність: як швидко прилад прогріває приміщення і як довго зберігається тепло;
  2. Витрати електроенергії: від цього залежить сума, яку доведеться виділяти з сімейного бюджету;
  3. Безпека: чи немає ризику загоряння та опіків, чи можна залишати обігрівач без нагляду, наскільки шумно він працює і як впливає на здоров’я.

Популярні види обігрівачів

Масляні радіатори

Найпоширеніша конструкція – металева батарея на коліщатках, пласка або складена з кількох секцій (чим їх більше, тим дорожче прилад). Усередині схований резервуар з мінеральним маслом, яке закипає під дією ТЕНу і нагріває корпус приблизно за 30 хвилин.

Електричні масляні радіатори розігріваються до 100-110 °С, однак тепло поширюється дуже повільно. У деяких моделях є вентилятори, що прискорюють процес.

Плюси: працюють майже нечутно, займають небагато місця, оснащені термостатом, не виділяють неприємного запаху.

Мінуси: досить важкі, збільшують витрати на обігрів. При короткому замиканні корпус може вибухнути, палаюче масло вихлюпується назовні, що призводить до пожеж.

Тепловентилятори

Випускаються у різноманітних модифікаціях, від портативних настільних приладів до громіздких агрегатів, призначених для обігріву просторих приміщень. Зазвичай при виборі теплового вентилятора власники приватних будинків орієнтуються на електричну потужність 1000-2000 Вт. Принцип роботи полягає в примусовому нагнітанні теплого повітря: за рахунок цього комфортна температура досягається за 20 хвилин.

У найбільш просунутих моделях вбудовані датчики руху, поворотні механізми, таймери, реле аварійного відключення і зволожувачі-дифузори. Такий обігрівач для дачного користування згодиться тим, хто приїжджає за місто лише час від часу.

Плюси: величезний вибір дизайнів і конструкцій, висока продуктивність, невелика вага.

Мінуси: сильно шумлять, пересушують повітря. Всередину корпусу неминуче потрапляють частинки пороху, які згоряють і розносять специфічний запах на весь заміський будинок.

Теплові гармати

По суті, це також тепловий електровентилятор, тільки надзвичайно потужний і великогабаритний. Бувають двох видів: циліндричні пересувні і прямокутні стаціонарні. Найчастіше їх використовують для обігріву цехів, майстерень, ангарів, гаражів та складів, рідше – для офісів, квартир і дач. Не найдешевший і не найзручніший спосіб опалення приватного будинку, зате надзвичайно швидкісний. Якщо побутовий тепловентилятор прогріває кімнату у 10 м2 за 20 хвилин, то тепловій гарматі вистачить 10 хвилин.

Плюси: високий ККД, стійкі, захищені надійним пластиковим корпусом. У більшості моделей є ступінчастий перемикач потужності: можна обирати швидке нагрівання або підтримання комфортної температури.

Мінуси: такий обігрів "тягне" забагато електрики. До того ж теплогармати займають багато місця, видають безперервне дратівливе гудіння. Вони спалюють кисень, а перепалений порох, що пристає до ТЕНу, виділяє неприємний технічний запах.

Конвектори

Бувають настінними, стельовими, плінтусними чи підлоговими. Залежно від типу служать у якості основного або додаткового джерела опалення. У підлогових конвекторах зазвичай передбачені ролики, тому їх зручно пересувати по дому. Настінні, стельові і плінтусні моделі кріпляться за допомогою кронштейнів.

Працюють за класичним принципом природної циркуляції теплого і холодного повітря. Стаціонарне обладнання краще вибирати для електричного опалення заміського будинку, де живуть довго, в тому числі взимку. Переносні прилади помічні при незначному зниженні температури, але в сильні морози малоефективні.

Плюси: компактні, естетичні, швидко розігріваються, практично безшумні. Оснащені термостатом і таймером, в найбільш технологічних моделях радіаторів опалення передбачена можливість програмування. Вологозахисний корпус дозволяє встановлювати їх у ванних і кухнях.

Мінуси: нерівномірний прогрів, швидко вистигають, треба періодично очищати від бруду і пилу.

Інфрачервоні обігрівачі

Визнані найекономнішим та найекологічнішим способом опалення електрикою. На відміну від інших опалювальних систем, нагрівають навколишні поверхні, від яких прогрівається повітря.

Основний елемент таких обігрівачів – інфрачервоний випромінювач, захований в захисний корпус. Незалежно від розмірів, дизайну і функціонального призначення, всі прилади такого типу витрачають на обігрів досить мало електрики.

На сьогодні випускаються:

  • переносні рефлектори на ніжці;
  • плівкові випромінювачі;
  • підлогові, настінні і стельові обігрівачі;
  • опалювальні панелі;
  • мобільні та стаціонарні каміни.

Кожен з них доволі вигідний, проте кожен вирішує певне завдання. Тому, приглядаючи опалення для дачного котеджу, важливо продумати, в якому режимі воно працюватиме.

Для тимчасового локального обігріву можна обійтися плівковим випромінювачем або переносним рефлектором.

Якщо ж потрібно опалювати дачу регулярно, є сенс підібрати повний комплект обладнання: радіатори, терморегулятори, датчики. Завдяки розумній автоматиці обсяг електроенергії, витраченої на обігрів приватного будинку, суттєво скорочується, а це істотна економія грошей.

Плюси: екологічні, енергоефективні, працюють безшумно, не поглинають кисень, не пересушують повітря. Починають віддавати тепло відразу після увімкнення, можуть використовуватися як для зонального, так і для повноцінного обігріву.

Мінуси: при установці автономної системи опалення необхідно попереднє проєктування.

Керамогранітні і металокерамічні обігрівачі

Теж відносяться до інфрачервоним опалювальних приладів, однак виробляються за особливою технологією. Нагрівальний елемент прихований між керамічними або керамогранітними плитами, які виконують роль теплонакопичувачів. Їхня поверхня прогрівається рівномірно і довго утримує тепло. Такі економічні електричні батареї продовжують опалювати будинок навіть після відмикання від мережі.

Виробники керамічних інфрачервоних обігрівачів випускають панелі різних розмірів і форм. Крім того, вони розрізняються за типом монтажу та функціональним призначенням:

Ще одна важлива характеристика – різноманітність дизайнерських рішень. Так, український завод УДЕН пропонує понад 100 відтінків і фактур, в тому числі ексклюзивні електропанелі з авторськими малюнками.

Плюси: ергономічні, стильні, безшумні, не видають запаху, не пересушують повітря, абсолютно безпечні. Споживають мало електроенергії, вписуються в будь-який інтер'єр, не вимагають догляду, надійні і довговічні. Можна використовувати точково, або об'єднати в єдину систему. Доповнюються датчиками і терморегуляторами.

Мінуси: автономне опалення заміського будинку електрикою з використанням інфрачервоних керамічних панелей вимагає попередніх розрахунків.

Сучасне електричне опалення для дачі: що краще

Щоб обрати відповідне опалювальне обладнання, вивчіть порівняльну таблицю:

Електроприлади

Потужність, кВт

Приблизні витрати електроенергії на повноцінний обігрів (1 година роботи), кВт∙год

Придатний для основного опалення

Масляний радіатор

1-3

1-2

ні

Тепловентилятор

0,4-2

1,5-2

ні

Конвектор

0,25-2,5

0,8

залежно від конструкції

Інфрачервоний обігрівач

0,3-2

0,5

залежно від конструкції

Металокерамічні та керамогранітні панелі

0,7

0,5

так

І наостанок: витрати електричної енергії, необхідної для опалення будинку чи окремої кімнати, набагато зменшуються, якщо утеплити фасад і дах та закрити щілини у вікнах і дверях.